![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 1717024
*
nr 171 7024
Spegel
masurbjörk, Karl Johan-stil, H73
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 september 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 14:35:53
1
800 kr
2/9 15:18:29
2
1.300 kr
2/9 15:38:41
3
900 kr
2/9 15:39:19
3
950 kr
2/9 15:40:03
3
1.000 kr
2/9 15:40:37
3
1.100 kr
2/9 15:41:14
3
1.200 kr
2/9 15:41:53
3
1.300 kr
2/9 15:42:34
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil masurbjörk spegel speglar trä
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 171 7024
Spegel
masurbjörk, Karl Johan-stil, H73
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 september 2002 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/9 14:35:53 | 1 | 800 kr |
2/9 15:18:29 | 2 | 1.300 kr |
2/9 15:38:41 | 3 | 900 kr |
2/9 15:39:19 | 3 | 950 kr |
2/9 15:40:03 | 3 | 1.000 kr |
2/9 15:40:37 | 3 | 1.100 kr |
2/9 15:41:14 | 3 | 1.200 kr |
2/9 15:41:53 | 3 | 1.300 kr |
2/9 15:42:34 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil masurbjörk spegel speglar trä
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53